Balıkesir , Edremit Kadıköy Prina Pellet kalorifer ve Soba yakıtı 0532 173 4637

pellet1pellet33 pellet2 pellet3 pellet4 pellet5 pellet6 pellet7 pellet8 pellet9 pellet10 pellet11 pellet12 pellet22 pellet23

Prina Çevre Dostu Olmaya Devam Ediyor

Edremit’in Kadıköy Beldesi ‘Özel Yavuz Pellet Fabrikası’, ahşap ile zeytin atığı prinadan çevre dostu kalorifer, soba ve sanayi yakıtı elde ediyor.

 

 

Edremit’in Kadıköy Beldesi ‘Özel Yavuz Pellet Fabrikası’, ahşap ile zeytin atığı prinadan çevre dostu kalorifer ve sanayi yakıtı elde ediyor.                                                                Özel Yavuz Pellet Fabrikası sahibi Halil Yavuz ve iş ortağı Ümit Özel, zeytin atığı prinadan kalorifer ve sanayi yakıtının kalori değerinin 5 bin kalori olduğunu; kalorifer kazanları , pellet yakıtlı sobalar ile enerji ihtiyacı olan mandıralar gibi işletmelerde, çevre ve doğa dostu yakıt olarak kullanılacağını söylediler.                                                                                                 Prina hakkında da kısa bilgi veren Halil Yavuz ve Ümit Özel, şunları söylediler: “Zeytinyağı fabrikalarında zeytinlerin sıkılmasından sonra arta kalan zeytin küspesi olan pirina, Akdeniz ülkelerinde görülen önemli bir biyokütle çeşididir. Yağı kalmayan prina, artık tam bir posadır. Bu posa, ya doğrudan iş yerinin ocağında yakıt olur ya da silindir biçiminde preslenerek kurutulur (pellet) ve dışarı satılır. 2 kilo prina posasının 1 kilo fuel oile eş değerde kalorisi vardır. Ayrıca, pellet küllerinden de yüksek oranda potasyum oksit taşıdıkları için gübre olarak yararlanılabilir.” diye konuştu.                                                                                              Prina’nın; zeytinlerin, mekanik olarak yağa dönüştürülmesinden sonra arta kalan katı alt ürünü olduğunu vurgulayan Halil Yavuz ve iş ortağı Ümit Özel, şöyle dedi: “100 kilogram zeytinden ortalama 10-27 kilogram zeytinyağı, 35-45 kilogram prina; 100 kilogram pirinadan, ortalama 6-7.5 kilogram Prina yağı, 60-70 kilogram kuru prina elde edilmektedir. Elde edilen prina yağı, daha çok sabun yapımında kullanılmaktadır.                                                                                        Lampant ise aydınlatmaya yarar ya da lambalık diye çevirebileceğimiz bu kategori, natürel yağ, kusurlu olarak nitelendirilir. Asit oranı yüzde 3.3’ün üzerinde olan küflü ve bozuk yağları simgeler. Bu ürünlerin içeriklerinde kükürt oranının çok az bulunması sebebiyle çevre dostu yakıtlardır. Geçmişte çok fazla değerlendirilmeyen bu ürünler, enerji fiyatlarındaki hızlı artışa ve çevresel sorunların artmasına paralel olarak, giderek daha fazla kullanılmaya başlanacaktır.”

 

Türkiye’nin heryerine  25 kg.lık torbalar halinde 300 TL

Tel 0532 173 4637

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*